Hershey's

 

 

Hershey's Track & Field Games 2014 -- presented by tjSportsLincoln.

         

         

Our local 2014 meet was held on Saturday, May 17 at

Lincoln Northeast High School, 63rd & Adams. 

You don't need to be a star athlete to participate in track and field . . . you just need to have fun.  Get ready for an awesome time!  If you are between the ages of 6-14 years old and love to run, jump and throw, sign up now for the Hershey's Track and Field Games.  First and second place finishers in each event qualify for the free state meet in Grand Island on June 7.  We qualified 23 young athletes for the state meet: Karesia Bates, Hannah Beach, Drake Boggess, Kaiah Castillo, Carter Diaz, Joseph Ferguson, Trayvon Fuller, Lucas Gonzalez, Katlin Hulshizer, Jawaun Hurley, John Hurley, Rochelle Hurley, Teanna Hurley, Dontaysha Luter, Nick Mahoney, Braden Miller, Jacob Miller, Jazper Nyhoff, Taylon Pascoe, Bryce Phillips, Joseph Putnam, Gregg Roundtree and Zion Roundtree.

The Hershey Track & Field Nebraska State Games was held in Grand Island on Saturday, June 7.  Over 260 young athletes from the following 58 Nebraska communities participated:  Amherst, Arnold, Ashton, Aurora, Axtell, Bellwood, Benedict, Bennet, Big Springs, Brule, Cairo, Callaway, Cedar Bluffs, Central City, Clarks, Clay Center, Cozad, Dannebrog, Dorchester, Duncan, Elm Creek, Fremont, Geneva, Grand Island, Hastings, Henderson, Hildreth, Ithaca, Juniata, Kearney, Kenesaw, Lincoln, Litchfield, Loup City, Marquette, McCool Junction, Minden, Nebraska City, North Platte, Ogallala, Omaha, Ord, Osceola, Papillion, Pierce, Pleasanton, Ravenna, Rising City, Rockville, St. Libory, St. Paul, Shelby, Shelton, Stromsburg, Sutherland, Wahoo, Wilcox, and York.

Congratulations to our tjSportsLincoln athletes who participated in the state meet. 

Presented by:              Nebraska Recreation and Park Association

In cooperation with:   American Historical Society of Germans from Russia

                                       ComputAssist

 

Hershey's Track & Field Games photos are now on the "Photo Album" page.

* * * 2014 Lincoln Results * * *

* * * 2013 Lincoln Results * * *

* * * 2012 Lincoln Results * * *

* * * 2011 Lincoln Results * * *

* * * 2010 Lincoln Results * * *

* * * 2009 Lincoln Results * * *

* * * 2009 Photos * * *

 

LINCOLN RECORD HOLDERS

GIRLS  Softball Throw                                                       BOYS Softball Throw

6         open                                                                        6        Cameron Collins, 2013 (44 ft 2.5 in)

7-8      Kyandrah Vaughn-Taylor Chase, 2014 42 ft, 3 in)                7-8      Braden Miller, 2012 (89 ft, 4 in)

9-10     Azcia' Fleming, 2011 (77 ft, 0 in)                              9-10    Tre'Sean White, 2013 (121 ft, 7 in)

11-12   Valerie Gerlach, 2013 (138 ft, 1 in)                          11-12  Henry Tanksley, 2011 (166 ft, 2.5 in)

13-14   Dawn Hanson, 2010 (103 ft, 1.5 in)                           13-14  Henry Tanksley, 2012 (158 ft, 6 in)

GIRLS Standing Long Jump                                               BOYS Standing Long Jump

6          open                                                                       6        Nolan Miller, 2012 (3 ft 6 in)

7-8      Alexa Kraus, 2012 (3 ft, 3 1/2 in)                              7-8      Drake Boggess, 2013 (5 ft, 6 in)

9-10     Cayla Williby, 2011 (6 ft, 2 in)                                  9-10    Henry Tanksley, 2009 (6 ft, 7 in)

11-12   Dquandra Williams, 2009 (7 ft, 0 in)                         11-12   Max Johnston, 2010 (6 ft, 11 in)

13-14   Nyabang Buom, 2009 (6 ft 8 in)                                13-14   Matt Dineen, 2010 (8 ft, 1 in)

GIRLS 50-Meter Dash                                                          BOYS 50-Meter Dash

6          open                                                                        6        Cameron Collins, 2013 (10.1 sec)

7-8      Kyandrah Vaughn-Taylor Chase, 2014 (10.2 sec)                 7-8      Braden Miller, 2012 (8.6 sec)

9-10    Cayla Williby, 2011 (8.1 sec)                                      9-10    Henry Tanksley, 2009 (8.3 sec)

                                                                                                      Zach Ruwe, 2010 (8.3 sec)

GIRLS 100-Meter Dash                                                        BOYS 100-Meter Dash

6           open                                                                       6         Cameron Collins, 2013 (19.0 sec)

7-8       Alexa Kraus, 2012 (19.6 sec)                                    7-8      Terance Pittman, 2014 (16.6 sec)

9-10     Cayla Williby, 2011 (15.4 sec)                                   9-10    Gregg Roundtree, 2012 (15.1 sec)

11-12   Jammie Halliburton, 2009 (14.2 sec)                        11-12   Peter Cuddy, 2012 & Gregg Roundtree, 2013 (15.3 sec)

13-14   Briana Moore, 2009 (13.6 sec)                                  13-14   Dewayne Fisher, 2009 (13.3 sec)

GIRLS 200-Meter Dash                                                        BOYS 200-Meter Dash

9-10     Cayla Williby, 2010 (33.5 sec)                                   9-10    Tyler Boyle, 2011 (33.4 sec)

11-12   Jammie Halliburton, 2010 (31.2 sec)                        11-12  Tyler Boyle, 2013 (29.9 sec)

13-14   Briana Moore, 2009 (29.5 sec)                                  13-14   Preston Cole, 2010 (28.0 sec)

GIRLS 400-Meter Dash                                                        BOYS 400-Meter Dash

9-10     Kaitlyn Sonday, 2009 (1:25.7 min)                             9-10    Tyler Boyle, 2011 (1:17.0 min)

11-12   Tantashea Giger, 2009 (1:15.0 min)                          11-12   Miles Eggleston, 2011 (1:16.6 min)

GIRLS 800-Meter Run                                                          BOYS 800-Meter Run

11-12   Tantashea Giger, 2009 (3:12.2 min)                          11-12   Tyler Boyle, 2013 (2:34.7 min)

13-14   Nyabang Buom, 2009 (2:25.6 min)                            13-14   Frank Cuddy, 2010 (2:33.8 min)

GIRLS 1600-Meter Run                                                        BOYS 1600-Meter Run

13-14   Robin Rauner, 2009 (6:12.8 min)                               13-14   Frank Cuddy, 2010 (5:31.1 min)

GIRLS 400-Meter Relay

9-10     Riana Patel, Mira Patel, Emily Dresbach, Camryn Self, 2010 (1:11.8 min)

11-12   Ashley Dyer, Jammie Halliburton, Jennifer Halliburton, McKenna Johnston, 2010 (1:05.9 min)

13-14   Raelynn Burkinshaw, Serena Garrett, Jammie Halliburton, Jennifer Halliburton, 2011 (1:14.3)

           Kaitlyn Seefeld, Tayler Bluford, Aureanna Thompson, Nyakhan Duoth, 2011 (1:14.3 min)

           Jackera Robinson, Jackyra Robinson, Ja'shay Hickey, Shayna Morris, 2011 (1:14.3 min)

BOYS 400-Meter Relay

9-10    Reggie Temple, Calvin Schultz, Garren Goodwin, Gregg Rountree, 2011 (1:21.9 min)